informacje

  • rok:2020
  • projekt:UXUI, Ilustracjegeneza projektu

Na początku mojej kariery digital designera, brałem udział w rekrutacji na stanowisko product designera zorganizowanej przez software house Brainhub. Zadanie rekrutacyjne polegało na zaprojektowaniu UX i UI, dla aplikacji na iPhone 8S umożliwiającej wyszukiwanie kawiarni. Należało zaprezentować pomysł na mechanizm wyszukiwania. Włożyłem w projekt dużo zaangażowania. Dodatkowo uważam, że jest zjawiskowy. Dlatego zdecydowałem się go podrasować i wykorzystać w celu autopromocji.
problemy

W treści zadania otrzymałem opis grupy docelowej. Kobiety i mężczyźni w wieku 25-40 lat, którzy nie mają problemu z wydawaniem pieniędzy na drogą kawę w klimatycznym miejscu. Przywiązują dużą wagę do wyglądu wszystkiego, co ich otacza. Nie posiadają dzieci. Mają potrzebę znajdować nowe, ciekawe miejsca, do których mogą iść z przyjaciółmi. Aplikacja powinna ułatwiać im wyszukiwanie nowych kawiarni oraz zaspokajać ich wyrafinowane gusta estetyczne.
rozwiązania

Doszedłem do wniosku, że analizę należy przeprowadzić nie tylko z punktu widzenia ludzi szukających kawiarni. Analizą objąłem także domniemanego inwestora zamawiającego aplikację oraz właścicieli kawiarni. Symulując User Journey Map znalazłem etapy, w których wyżej wymienione grupy mogą mieć problem w kontakcie ze standardową aplikacją tego typu. Za cel objąłem usunięcie tych pain point'ów oraz doprowadzenie do sytuacji gdzie końcowy etap doświadczenia kontaktu z aplikacją to etap, w którym wszyscy są zadowoleni. Aby to osiągnąć za konieczne, uznałem wyeliminowanie: przymus rejestrowania się (podawania danych osobowych) oraz możliwości oceniania kawiarni. Dodatkowo przy UI design starałem się maksymalnie uprościć projekt tak by użytkownik mógł jak najszybciej znaleźć kluczowe dla nawigacji elementy. Wykorzystałem umiejętność tworzenia ilustracji, by nadać indywidualny charakter projektowi.